Арсенал завърши на второ място в класирането за втора поредна година.
„Артилеристите“ събраха рекордните за тях 89 точки, но те се оказаха недостатъчни за да станат шампиони. Манчестър Сити събра 92 и с това задмина „червените“ от Северен Лондон.
Трябваше ми малко време, за да погледна и да осъзная какъв сезон имаше Арсенал, преди да започна своя анализ.
Ще го разделя в две части като ще откроя най-важните моменти за мен.
Статистиката
Знам, че тази част е една от най-скучните за всички фенове, но не мога да не засегна представянето през призмата на цифрите. Ще започна с най-очевидните:
Крайно класиране на първите три отбора – сезон 23/24
Както се вижда, Арсенал и Манчестър Сити са с идентични показатели, но това не е изненада, предвид как завършиха в класирането. По-интересното е, че дори в X статистиките двата отбора са почти идентични. Това говори за напълно еднаквия футбол, който практикуват и Гуардиола, и Артета. Отново – не е изненада, но такава уникална прилика между два отбора рядко се вижда. За да потвърдя това, ето още една любопитна статистика:
Класиране след първата и втората част на сезон 23/24
източник: x.com/premierleague
Тук вече не говорим само за 2024г. и уникалния втори полусезон на Арсенал. „Артилеристите“ са се движили с темпото на Сити по абсолютно идентичен начин.
„Артилеристите“ поставиха няколко рекорда на клуба и на Лигата:
89 точки: второто най-добро постижение в историята на Висшата Лига за Арсенал (1 точка по-малко от Непобедимия сезон). В 20 от предишните 31 пъти Арсенал щеше да бъде шампион с този точков актив.
28 победи: най-доброто постижение на отбора в историята на Висшата Лига
8 поредни победи във Висшата Лига на старта на 2024г. – най-доброто постижение на Арсенал за старт на годината
3 поредни победи с 5 или повече гола в 3 поредни гостувания: най-добро постижение в историята на Английския футбол
22 гола от статични положения (без дузпи): най-добро постижение в Лигата
16 гола от корнери: изравнено най-добро постижение във Висшата Лига
29 допуснати гола: най-добро постижение за Арсенал за последните 20 години
18 чисти мрежи: изравнено най-добро постижение в историята на Висшата Лига
+62 голова разлика: най-добро постижение за Арсенал в историята на Висшата Лига
3420: Уилям Салиба изиграва всичките минути за Арсенал през сезона във Висшата Лига. Французинът, Джеймс Тарковски и Макс Килман са единствените полеви играчи, с това постижение в Лигата за сезона
Менажирането на минутите на играчите
Едно от нещата, в които, според мен Артета не се справи, е менажирането на минутите на играчите. Въс Висшата Лига, Арсенал има 5-ма футболисти с над 3000 минути (33.33 мача), 4-ма над 2000 (22.22 мача) и 5-ма над 1000 (11.11 мача). Двама играчи имат около 900, а всички останали – под 700. Тази голяма разлика оказа влияние в някои от последните мачове, когато играчи като Райс, Йодегор и Сака изглеждаха видимо уморени. Не бива да забравяме, че тези 14 футболисти с над 1000 минути имат мачове в Шампионската Лига, турнирите за домашните купи и националните си отбори. Фабио Виейра, Емил Смит Роу, Еди Нкетия, Жоржиньо, Кивиор са част от футболистите, които трябваше да изиграят повече минути. Артета имаше късмета да няма прекалено голяма бройка контузии през сезона, което му помогна на изгради едно ядро, което излизаше в почти всеки мач, независимо дали е в Англия или Европа. Ротациите са важен елемент, ако искаш да се бориш на няколко фронта и дори да използваш къс състав, с който искаш да работиш, то трябва да разпределиш минутите по-равномерно. Дано испанеца си е взел поука и с евентуалните нови трансфери да подобри този показател.
Тактическото развитие
Арсенал доразви своята тактическа грамотност спрямо миналия сезон и показа различни модели на игра. Привличането на Деклан Райс също оказа своето неимоверно влияние.
„Артилеристите“ имаха няколко модела срещу големите отбори.
Срещу Сити на “Емирейтс”, например, Арсенал разположи Габриел и Уайт широко по терена и същевременно позиционира Райс, Зинченко, Жоржиньо и Йодегор между линиите на противника. По този начин се постигна числено предимство в ключови зони и това помогна на “артилеристите” да се изнесат до противниковата третина, бързо и динамично.
Модел на стартиране на атака срещу Сити
В двубоят срещу Ливърпул на „Емирейтс“, Артета позиционира Хавертц като втора „десетка“, заедно с Йодегор и остави крилата свободни да нахлуват в противниковата половина. Това импровизирано 4-2-2-2, доведе до много проблеми за Ливърпул и доминация на Арсенал.
Арсенал в 4-2-2-2 срещу Ливърпул
Защитата бе от друго измерение
Най-голямо развитие претърпя пресата и защитата. Докато през миналия сезон, Арсенал играеше в 4-4-2 при играта си без топка, без значение от противника, през този те преминаха към хибридна преса. В зависимост от противника и моментите в даден двубой те пресираха както в 4-4-2, така и в 4-3-3. Когато топката преминеше в половината им дори можеше да се забележи транзиция в 5-3-2 или 5-4-1. Те комбинираха зонално и персонално позициониране в опит да балансират играта си, отново в зависимост от противника. Стратегията включваше бековете и централните защитници да покриват своите играчи, докато специфични елементи от играта не биваха провокирани. В следствие на това пресата се увеличаваше и топката биваше спечелена. Деклан Райс и неговата визия и физически качества играеха важна роля в цялостната игра в защитен план. 29 гола в 38 мача е доста очевидно доказателство за капацитета на защитните действия на целия отбор.
Статичните положения
Николас Йовер е човек, който рядко бива споменаван, но именно французинът, роден в Германия, е с основна заслуга за доминацията на Арсенал при статичните положения. Рекордите, постигнати през този сезон в защитен и атакуващ план са, в голяма степен, благодарение на Йовер. Неговите модели при всеки ъглов удар, непряк и пряк свободен удар, са ненадминати и фундаментални за Арсенал. С футболът, който се играе в днешно време, да имаш такова предимство в тази част от играта, е истинско богатство.
Николас Йовер
източник: Football London
Влиянието на Кай Хавертц
Мнозина повдигнаха въпросително вежди, когато Арсенал изненадващо обяви привличането на Кай Хавертц за умопомрачителните за всички фенове 60 млн. паунда. + 5 млн. бонуси. Стартът на кариерата му при „артилеристите“ също не спомогна за приемането на този трансфер. През 2024г., обаче, германският национал показа защо е привлечен. Тактическото преместване на играча от лява „осмица“ на позицията на „деветка“ се оказа поредното гениално решение на Артета. Хавертц успя да се преобрази не без помощта и на Леандро Тросард, който се оказа по-добрият профил за него, в сравнение с Мартинели. Не беше случаен и факта, че веднага бе измислена песен за него и „60 million down the drain, Kai Havertz scores again” на Шакира (Waka Waka) озвучаваше всеки стадион.
Позицията на Йодегор
Един от най-добрите играчи на сезона за Арсенал, Мартин Йодегор претърпя още по-голямо рaзвитие. Първоначално поставен на традиционната си роля на дясна „осмица“, капитанът на „артилеристите“ не стартира добре сезона. След Дубай, Артета промени и неговата позиция като го накара да се връща дълбоко до наказателното си поле да поема топката и норвежеца се прероди. 8 гола и 10 асистенции, фундаментален за фантастичния втори полусезон, Йодегор бе най-добрата версия на себе си и доказа защо е един от лидерите на този отбор, едва на 25.
Още много може да се каже за тактиката на Артета. Факт е обаче, че под негово ръководство, Арсенал изгражда свой стил, базиран на позиционната игра, включващ строга дефанзивна организация. Непрестанният стремеж на испанеца да се развива, води и до развитие на целия клуб. Именно такова бе и желанието на Джош Крьонке, който при назначаването на Артета сподели, че клуба и мениждъра ще се развиват заедно.
Сезон 23-24 даде много поводи за радост и надежди за още по-уникален следващ такъв.
Еми това и до скоро.
0 Comments