Арсенал с нова победа в ДСЛ

Арсенал - Тотнъм

Статия на MCGooner

September 18, 2024

Арсенал взе трета поредна победа като гост в Дербито на Северен Лондон (ДСЛ)

„Артилеристите“ надделяха над съперника, с гола на Габриел Магаляеш от ъглов удар в 64-та минута. Микел Артета, от своя страна, се превърна в първият мениджър на Арсенал, който постига това в историята на Висшата Лига.

Преди двубоя, всички очаквания бяха за нервен и труден мач за Арсенал, като се чуваха и много мнения, че Тотнъм ще вземе този двубой, сравнително лесно. Това бе продиктувано от факта, че в състава на „артилеристите“ имаше много контузии. Титулярната халфова линия, в лицето на Мартин Йодегор (глезен), Деклан Райс (наказание) и Микел Мерино (рамо) бе аут, а Калафиори бе под върпос. В деня на мача се разбра и че Зинченко не е в групата, италианеца отпадна, а Жезус току що се бе завърнал, но нямаше как да изиграе цял мач. Така на резервната скамейка имаше петима юноши: Качури, Хевън, Люис-Скели, Кабиа и Нванери.

Това принуди Артета да излезе с Партей и Жоржиньо в халфовата линия и Тросард-Хавертц в нападение, в нещо като 4-2-3-1/4-2-2-2.

Арсенал-Тотнъм: статистика

Статистика от мача

арсенал-тотнъм: единайсеторка Арсенал

Стартова единайсеторка

Поглеждайки статистиката ще се види, че денят за Арсенал не е бил лесен. Всички показатели сочат за значително предимство за Тотнъм, дори за игра само в едната половина през целия двубой. В действителност, обаче, пред вратата на Рая нямаше реални опасности. Тактически, Арсенал изигра един от най-добрите си мачове под ръководството на Артета. Всеки футболист беше наясно с отговорностите си и спазваше до буква всяка инструкция на испанският специалист.

Игра без топка

Това беше основната роля на Арсенал през мача. Владението на топката (36.3%) говори само по себе си. „Артилеристите“ имаха няколко подхода към този мач:

Преса в 4-3-3

При изнасяне на топката, от страна на „белите“, Арсенал пресираше в някои ситуации в 4-3-3. Сака и Тросард се насочваха към централните защитници (Ромеро и Ван дер Вен), а Хавертц оставаше с Бентанкур, заради по-добрата си физика. Така се образуваха два триъгълника в предни позиции, а в центъра Мартинели, Жоржиньо и Партей бяха близо до играчите на Постекоглу в тази зона. Коридори 2, 3 и 4 бяха оптимално покрити и единствените зони за атака бяха на крилата (коридори 1 и 5), където опасността е много по-малка.

Арсенал-Тотнъм: преса на Арсенал в 4-3-3

Преса на Арсенал в 4-3-3

Друга важен момент е, че Бенджамин Уайт бе стриктно сведен до защитни действия и направи не повече от 3 офанзивни спринта. Артета искаше повече сигурност в задна позиция, притиснат и от ситуацията – липсата на типични box-to-box халфове, които да покрият празните пространства на бековете.

Арсенал-Тотнъм: цялостна структура на преса в 4-3-3

Цялостна структура на преса в 4-3-3

Поради играта на бековете на съперника на Арсенал, Букайо Сака и Габриел Мартинели често можеха да бъдат видяни да играят малко по-навътре по терена. Те затваряха пространствата между бековете и централните защитници и по този начин лимитира нахлуването на скорост в наказателното поле.

Артета беше предприел интересен ход. От една страна може да се каже, че Арсенал бяха прибрани в тяхната половина и дебнеха противника на контра. От друга, обаче, те използваха всеки един удобен момент да пресират високо. Това бе с цената на много тичане и позициониране в правилните зони. Гледайки двубоя мога да характеризирам играта на Арсенал с приливите и отливите на вълните. Тръгват напред, пресата не успява – връщат се назад, тръгват назад, старт на нова преса пак напред… Изглежда глупаво, но се загледайте в отделните сегменти в мача и приликата е доста близка.

Голът

В 64-та минута видяхме и победното попадение. Поредно статично положение и Габриел бе там, където винаги е – на правилното място. Бразилцът е защитникът с най-много попадения с глава от Топ 5 първенствата в последните 3 сезона. Николас Йовер, от своя страна за пореден път доказа, че е може би най-добрия треньор на статични положения във футбола в момента. Въпреки изпълнените от Тотнъм 7 корнера, те не успяха да застрашат сериозно Рая в нито един момент. В 2/3 от случаите Кай Хавертц бе първа преграда и изчистваше топката, което за пореден път говори каква работа върши Йовер за Арсенал в офанзивен и дефанзивен план.     

Наистина ли Мартинели е толкова лош играч?

В последните няколко мача множество специалисти и фенове се нахвърлят на Габриел Мартинели. Критиката най-вече е насочена към офанзивните му качества и преценката в някои ситуации. Нека разгледаме две таблици:

Габриел Мартинели: офанзивни и дефанзивни качества

Сравнение между Габриел Мартинели и 5 от съперниковите крила на тази позиция, сезон 24/25

Това е сравнение на Мартинели и 5 от най-добрите крила, играещи на неговата позиция. Както се вижда офанзивните качества не са силната му страна този сезон. И въпреки това е лидер в някои от показателите, въпреки че е един от играчите с най-малко минути.

По отношение на дефанзивните му качества, обаче, нещата са съвсем различни. Габриел Мартинели е изключително работоспособен без топка. Именно затова смятам, че Артета много разчита на него.

В двубоя срещу Тотнъм видяхме как левият бек (Тимбер), доста често захождаше зад бразилеца или минаваше пред него и търсеше топката в тези два коридора. Мартинели от своя страна беше винаги готов да се върне бъзро при контра и да покрие Тимбер, докато той се върне – нещо нито Тросард, нито Стърлинг могат да го направят с такава скорост.

В други ситуации го виждахме като ляв бек при защита от петима.

Арсенал-Тотнъм: Арсенал в 5-3-2

Арсенал в 5-3-2 и позицията на Мартинели

Габриел Мартинели определено има спад във формата. Не го оспорвам. Но играта без топка, за крило, е една от най-добрите които могат да се намерят. И Артета го знае. Дали трябва по-добра алтернатива? Със сигурност, но Мартинели може да даде на испанският мениджър борбеност, активност, енергия и себераздаване, нещо което малко футболисти могат да се мерят.

Изключително ценната победа, над един от най-яростните съперници, като гост, без няколко ключови играча, е от фундаментално значение. Най-вече ментално. Това ще даде допълнителна мотивация за всички в отбора преди предстоящия нов труден мач – в неделя, в Манчестър срещу Сити. Там отново ще липсват Йодегор и Мерино, но Райс се завръща, Калафиори – най-вероятно и той, което ще е допълнителен бонус за Артета и възможност за имплементация на различни модели на игра, които да изненадат Гуардиола.

Еми това е и до скоро.

Ако не си прочел…

Арсенал с класика над Нотингам

Арсенал с класика над Нотингам

Арсенал победи Нотингам Форест с класическото 3:0 на „Емирейтс Стейдиъм“ Голове на Букайо Сака в 15-та, Томас Партей в...

Арсенал със загуба в Нюкясъл

Арсенал със загуба в Нюкясъл

Арсенал загуби напълно логично от Нюкясъл в двубой от X кръг на Висшата Лига. Голът на Александър Исак се оказа...

0 Comments

Share This