Арсенал изигра първата си официална контрола за лятото на 2022 година. “Артилеристите” победиха немският Нюрнберг с 5:3 на стадион “Макс-Морлок” в едноименния град.
Момчетата на Артета проведоха първата част от предсезонната си подготовка в Херцогенаурах – градчето, където е създаден концерна Адидас. Високите температури не попречиха на испанеца и неговият екип да провеждат двуразови тренировки с висок интензитет. Именно физическата подготовка бе основната цел през тези четири дни, между 5-8 юли. Имаше, естествено и рекламна цел, предвид факта, че Адидас облича “артилеристите”.
Какво видяхме, обаче, от тази първа контрола?
Артета стартира с 4-3-3, системата, която най-вероятно ще бъде основната през сезон 22/23. Интересното е, че срещата започнаха Хектор Бейерин (като капитан), Пабло Мари и Ейнсли Мейтланд-Найлс. Очаква се и тримата да напуснат отбора перманентно до края на трансферния прозорец. Дебют за “артилеристите” направиха Мат Търнър, както и 17-годишният Роуел Уолтърс.
Именно младият англичанин бе най-яркото положително събитие през първото полувреме. Предимно играещ като десен защитник, Артета реши да го изпробва като партньор на Мари в центъра и момчето се справи сравнително добре. Като изключим няколко стресови ситуации в началото, през останалото време беше най-концентрирания играч от отбора.
На полувремето резултатът бе 2:0 за германците, като Арсенал не показа нищо значимо. Тиърни изигра 30-тина минути, в които основната цел бе да натрупа игрови опит, след тежката контузия, която получи. Бейерин не показа нищо особено, Пепе също беше разочарование.
Смит Роу получи по-свободна роля, но не се възползва максимално от нея. Интересното е, че той игра като “осмица” в този мач, така че Артета може би планира нещо ново за него през сезона. Нкетия не показа на какво е способен, просто защото до него не достигаха топки, а Локонга определено има върху какво да работи, ако ще остава като самотна “шестица” пред центъра на защитата. Именно негова грешка доведе до второто попадение на Нюрнберг.
Търнър от своя страна можеше да се представи по-добре при първия гол. Като цяло американецът не се чувстваше много добре, когато получаваше топката за отиграване с крак – нещо, което засегнах и при анализа си за него.
За началото на второто полувреме, Артета промени системата и някои от моделите на игра. Както се вижда, започна да играе с трима отзад, двама халф-бекове в лицето на Рийс Нелсън и Габриел Мартинели и двама напдатели – Нкетия и дебютиралият Габриел Жезус.
Именно бразилецът бе центъра на вниманието. Още с влизането си, Жезус изостри атаката и пресата към противника, като му трябваха 90 секунди да отбележи и дебютния си гол. До края на мача той бе в основата на двата автогола, които си отбелязаха Нюрнберг, а той вкара и последния гол в срещата за крайното 3:5. Може да се каже, че новата деветка е “виновен” за 4 гола от 5-те във вратата на германците. Друго, което направи впечатление е моменталната връзка между него и Нкетия. Това е нов модел за Артета, от който той определено ще се възползва в хода на сезона.
Друго, което направи силно впечатление е как Арсенал атакуваше с новата система. Очакванията бяха, че халф-бековете ще бъдат изтеглени максимално напред и именно те ще тормозят противника. Оказа се, обаче, че Мартинели получи по-свободна роля и той игра както на крилото, така и в празните пространства на позицията на “осмица”. Локонга, от друга страна, играеше като офанзивен халф-бек, когато е в нападение, на мястото на бразилеца.
Така, в нападение, Арсенал играеше в система 3-2-5. Елнени подкрепяше от втора позиция като отправи няколко удара от около 30 метра, единия от които се превърна в забележителен гол. Египтянинът също показа добра форма, въпреки ранния етап от подготовката си.
В защита Мартинели играеше в ролята на бек, а Локонга заставаше на позицията на дефанзивен халф. Нелсън беше от другата страна. Двамата, обаче, не бяха на ниво при тези ситуации. Личеше си, че в защитните действия не са силната им страна.
Друго, което направи впечатление е позиционирането. При атака по крилата от страна на Нюрнберг се оформяха т.н. “триъгълни формации” около човека с топка. Този модел го видяхме и в мача срещу Уест Хям. Когато топката се пренесе в центъра, тогава се оформяха две зони на защита – първата тройка от централни защитници и втора тройка халфове. По този начин Артета заздрави центъра, а пресата по крилата, благодарение на тези “триъгълници” водеше до бързо отнемане и мигновенна контра. Там бързината на Жезус, Нкетия, Мартинели и Нелсън оказа влияние. Жезус и Нкетия от своя страна започваха да пресират още в централната зона, което доведе до трудности в организирането на атака, от страна на Нюрнберг.
След 70-та минута на терена се появиха Чарли Патино, Салах Улад М’Ханд, Балогун, Оконкво, както и Маркиньос. Патино и Маркиньос се отличиха с добра координация и игра, за времето, което прекараха на терена. Със сигурност ще ги видим и в другите контроли, преди да си извадим някакви по-подробни мнения за тях, но старта е обнадеждаващ.
И така старта на контролите за Арсенал е факт. Не можем да извлечем някакви генерални изводи, още повече, че ядрото на отбора започна тренировки едва в началото на тази седмица. Освен това и двуразовите тренировки оказаха влияние върху играта. Въпреки това видяхме интересни модели на игра, сега остава да проследим дали Артета възнамерява да ги развие. Видяхме също така и че някои футболисти нямат голямо желание да играят за нас и чакат трансфера си някъде другаде.
Еми това е и до скоро.
0 Comments