Темата с контузиите в Арсенал се превърна в номер едно през този сезон.
Това върна позабравени болезнени моменти от времената на Венгер, в които да имаш между 6 и 10 играча в лазарета си беше нещо обичайно. Причините сигурно са много, но истината е, че никой не може да го предвиди.
В следващите редове ще изтъкна няколко причини, които според мен оказват значима роля за сегашното състояние на отбора.
Преди това, обаче, искам да покажа колко от играчите са отсъствали и ще отсъстват от състава, поради контузии.

Контузиите в Арсенал, сезон 24/25
Както ясно се вижда почти целият състав е отсъствал или ще отсъства до края на сезона, поради някаква контузия. Поглеждайки така, ясно се вижда, че Артета не е имал момент, в който да разполага с пълен състав. И за да бъда по-конкретен, ето малко данни към края на януари:
Арсенал не са имали ляв или десен бек, който да е изиграл повече от 5 мача подред
В последните 17 мача са имали 16 промени на позицията на „шестицата“
Не са имали една и съща лява „осмица“ за повече от 4 мача подред
В последните 9 мача са имали 8 промени на дясното крило
С това може да се обясни и колебливото представяне на моменти. От друга страна обаче, е истинско чудо, че Арсенал са втори на 7 точки от първото място.
Кои обаче са другите причини?
Компактен и небалансиран състав
Микел Артета често казва, че обича да работи с компактен състав. Неговите виждания, като ученик на Гуардиола, не се различават от тези на неговия учител, който също не обича разширена група като тази на Челси например.
Арсенал разполага с 20 полеви играчи и 2ма вратари. Ако прибавим и младоците Итън Нуанери и Майлс Люис-Скели, които преди началото на сезона трябваше да имат епизодични включвания, то можем да кажем, че състава се състои от 22 полеви състезатели. Но вглеждайки се по-детайлно, виждаме че всъщност отбора е небалансиран.
От тези 22ма, разпределението по позиции е следното:
- Десни бекове: Тимбер, Уайт
- Централни защитници: Салиба, Габриел, Томиясу, Кивиор
- Леви бекове: Калафиори, Люис-Скели, Зинченко, Тиърни
- Дефанзивни халфове: Партей, Жоржиньо
- Офанзивни халфове: Йодегор, Райс, Мерино
- Крила: Сака, Мартинели, Тросард, Нуанери, Стърлинг
- Нападатели: Хавертц, Г.Жезус

Съставът на Арсенал, разпределен по позиции
Както се вижда, в Арсенал има прекалено голям брой защитници, особено леви, и нито един типичен заместник на Йодегор, например. Да, Итън Нуанери може да бъде там, но на 17 да е адекватна смяна за цял сезон? Доста рисковано. При контузии, както се и случи, отбора остава без алтернатива на няколко позиции.
Ротацията в отбора
Знаем, че Артета не обича да ротира състава си. Дали е от недоверие на тези на скамейката, дали е заради друго, но е факт, че испанецът рядко прибягва до промени преди 65-70 минута, а в доста двубои и не използва всичките 5 смени. Всъщност Артета е използвал само 87 смени през този сезон, във Висшата Лига. Със средна стойност от 3.6 смени, Арсенал се нарежда на 17-то място по този показател. За сравнение, първият Нотингам е със средни смени от 4.8. Самите играчи, от своя страна, които са влезли, са изиграли средно 17 минути, което е 16-то постижение във Висшата Лига.
Букайо Сака е изиграл 88.5% от мачовете в последните 3 сезона. Много често виждахме, англичанина да се включва в наглед безсмислени мачове (двубоят с Болтън за Карабао Къп) или да играе 90 минути при вече решени такива (двубоят с Монако от ШЛ), този сезон. Защо не менажираше минутите на младока, никой не знае.
Ето пък какво каза Артета за Кай Хавертц на една от пресконференциите:
„Ние имаме много играчи, които са доста натоварени и Кай не е изключение. По начина, по който тренира днес показа, че той иска да играе, а и някои играчи, когато са в ритъм искат да продължат да играят, защото се чувстват по-добре“
Едва ли има футболист на клуб от световна величина, който да не иска да бъде в състава и да не се раздава на тренировки при такава конкуренция. Но именно на мениджъра е решението да прецени, дали този играч трябва да получи почивка, или най-малкото да не играе 90 минути. Германецът е изиграл 1842 минути във Висшата Лига (от общо 2160), което го нарежда 4-то място сред полевите играчи на Арсенал. Като цяло той е изиграл 80.2% от всички възможни минути във всички турнири. Прибавяме и неговата игра в мачовете: 14.4/90 мин пресиращи действия във финалната третина, 9.7/90 мин контрапреси, над 300 пробягани км (!). Тази агресивна игра е и доста физически изтощителна. Цяло чудо е, че германецът е издържал досега, но същевременно говори какъв футболист Арсенал има в редиците си.
Медицинският състав
В последните няколко сезона, Арсенал бе напуснат от ключови служители в медицинския екип. Това доведе до нови методи за лечение и възстановяване.
В края на 2023г., Гари О‘Дрискол – Мениджърът на медицинският екип и главен лекар на първия отбор, напусна тима след повече от 14 години работа. Англичанинът с ирландски корени се счита за един от най-добрите специалисти по спортна медицина в света и загубата му беше голям удар за Арсенал. Той се присъедини към Манчестър Юнайтед, за да бъде по-близо до семейството си. Именно в този град е роден 54-годишния О‘Дрискол.
На негово място пристигна Зафар Игбал от Кристъл Палас. Игбал има дълга медицинска история в сферата на футбола и се счита за голям професионалист, но към момента всички контузии се случват „в неговата смяна“, така да се каже, което не е в негов плюс.
Половин година по-късно в същата посока го последва и главния физиотерапевт, Джордан Рийс. 43-годишния англичанин прекара 12 години в Арсенал и бе значима фигура за медицинския екип.
Саймън Мърфи е повишен на неговото място като за момента той е отговорното лице в тази сфера на възстановаването.
В края на 2024г., Антъни Стюърт – главният масажист в отбора, също напуска клуба след 7 години.
Натоварване, мачове, турнири
За всички е ясно, че футболът отдавна се е превърнал в бизнес. Големите федерации и асоциации се надпреварват кой да вземе „големия пай“ от спонсорските пари. Световно първенство, Европейско първенство, Световно клубно първенство, Шампионска Лига с повече отбори и мачове… И във всеки един турнир принуждават звездите да участват. Натоварването и контузиите са логични.
Медицинско изследване показва, че за периода 2001-2022 контузиите в задната част на бедрото са се увеличили от 12% на 24%, като същите по време на тренировка са се увеличили от 6.7% на 12.5%. Това е продиктувано от увеличаването на интензитета в играта и тренировъчния процес, съчетано с увеличаването на мачовете и късия възстановителен период между сезоните.
Въвеждането на ВАР, колкото и странно да звучи, увеличава шанса от контузии. Алан Шиърър изказа много точен коментар наскоро. Докато чакаш ВАР да се произнесе, особено в студено време, мускулите се свиват и по този начин рискът от контузии се увеличава. Резките амплитуди в интензитета, продиктувани от ВАР също оказват голямо влияние.
Ето какво казва и Артета по въпроса:
„Очевидно за някои (от тези контузии, които имаме) знаем, че са от претоварване и минути, това е неизбежно. Имаме контузени играчи, които са изиграли над 130 мача в последните 2 години, така че инцидентите „чукат на вратата“ ако натоварваш и натоварваш. Дали е натрупване, стрес, подготовка, късмет, методология? Факторите са много и е много трудно да посочиш конкретен, но графикът е изключително изискващ и за някои играчи, особено по-експлозивните, се превръща в проблем.“
Каквото и да си говорим, в крайна сметка всичко може да звучи като оправдание. Не. Далече съм от мисълта да се оправдавам или да „обвинявам“ други отбори, че имат късмет с контузиите и т.н.
Смятам, обаче, че това са доста обективни причини да не виждаме истинския потенциал на този отбор. Погледнато положително, именно контузиите са причина Нуанери и Люис-Скели да бъдат активно промотирани и вече наложени в състава.
Арсенал ще продължи битката, дори до края на сезона да се наложи да играят само с юноши. Ще дойде момент, когато „артилеристите“ няма да имат толкова контузени, а ще имат и нови попълнения. Нека всички се замислим тогава какъв състав ще бъде окомплектован и какво той ще причини на другите отбори. Дотогава обаче, ще трябва да се премине и през това.
Еми това е и до скоро.
0 Comments